NETFLIX VS. HASTINGS

Girişimci nedir, nasıl olmalıdır? Bunun için bir eğitim gerekli midir? Sorularına elbette ki güzel cevaplarımız var. Ama bunu cevaplamak yerine bu cevapları bize bir film gibi sunan insanlara odaklanalım. Mesela Reed Hastings.

Reed Hastings size pek bir şey çağrıştırmasa da Netflix eminim size birçok şey çağrıştıracaktır. Oldukça popüler bir uygulama olan Netflix nasıl bu konuma ulaştı, hiç düşündünüz mü? Gelin hep beraber bakalım.

HASTINGS KİMDİR?

Eğlence sektörüne adını altın harflerle yazdıran 1960 doğumlu Hastings, aslında matematik eğitimi almıştır. Hastings bir süre de deniz piyade subayı olarak görev almış. Bununla da kalmamış Afrika’da matematik eğitimi vermiş. Röportajlarında Afrika’nın onu girişimcilik ve risk alma konusunda cesaretlendirdiğinden bahsediyor. Önceleri Pure Software şirketini kuran Hastings daha sonra ortağı Marc Radolph ile birlikte Netflix’i kuruyor.

APOLLO 13

Peki bu kadar mı, bu fikir nasıl ortaya çıkmış? Tabi ki Hastings, bir sabah uyanıp hadi Netflix kuralım dememiş. Apollo 13. Belki de şuan Netflix’in var olmasının en büyük nedeni. Hastings, kaset kiralama dönemlerinde Apollo 13’ü kiralıyor. İade zamanında ise gecikmeden dolayı 40 dolar ödüyor. Bundan 1 yıl sonra Hastings’in belli ki aklına “Niye aboneleri olan bir film izleme platformu kurmuyoruz ki?” sorusu gelmiş ve ta taa işte karşınızda ilk küresel televizyon ağı: Netflix!

1997’de kurulan Netflix, 1998’de internet sitesi kullanımına sunulmuş. Yavaş yavaş ülkelere yayılan Netflix, 2016’da tüm dünyada yayına girmiş. Hala da varlığını sağlam bir şekilde koruyor. Hatta yakın zamanda ilk Türk dizisi olan Protector ile Türkiye’de bayağı ses getirdi.

PEKİ ONLARI BAŞARIYA GÖTÜREN NEYDİ?

Hastings’i ve Radolph’ı diğerlerinden ayıran neydi? İyi bir girişimci olmak için ne gerekiyordu?

Başlangıçta sadece 30 çalışanla ve 925 filmle bu işe başlayan Netflix’i buralara getiren hiç tartışmasız girişimcilerinin değişimi öngörmeleri ve öz eleştiri yapabilmeleriydi.

Popülerliğin VHS’lerde olduğu dönemde yeni yeni hayatımıza karışan DVD’lerin bir süre sonra yıldız olacağını öngördüler ve belki de büyük bir risk alarak bu yönde ilerlediler ve başarılı oldular. Diğer bir yandan Reed Hastings bir röportajında “Şirketinizin ceoluğundan kendinizi kovmalarını istediniz mi?” diye sorduklarında “Ne şirket ne ben ileri gidebiliyorduk. Bu yüzden evet istedim.” cevabını vermiştir.

Aslında Hastings’i ve Radolph’ı başarıya götüren başarının onlara gelmesini beklememeleriydi. Başarı onlara gelmedi çünkü onlar başarıya koşarak yola çıkmışlardı.

Hastings’in ve Radolph’ın macerasını geride bırakırken gelecekte de gerektiğinde “evet istedim” cevabını verebilecek girişimcileri tanımayı heyecanla bekliyorum.

-BELİZ BEŞKARDEŞ