1987 senesinde Çin Halk Cumhuriyetinin; ekonomiyi kalkındırma ve destekleme politikasından dolayı, Çinli mühendis ‘ Ren Zhegfei’ tarafından kurulan Huaweı şirketi, ilk yıllarda telefon ve elektronik aygıt tuşlarının üretimi ve gelişimi üzerine çalışmalar yapmışlardır. Hatta günümüzdeki gelişmiş, çok fonksiyonlu işlevli tuşların bir çoğu Huaweı’ye aittir. ‘’Çinliler, büyük işler başarabilir’’ sloganıyla başlayan; Çin’in ilk telefon markası;Dünyanın en büyük telekomünikasyon cihazı üreticisi; dünyanın en iyi üçüncü telefon markası; 140 ülkeye iletişim hizmeti; 170.000 çalışanı ve 50 milyon dolarlık net değeriyle Huaweı’nin marka öyküsü…

Huawei’nin çok köklü ve uzun bir geçmişi olmasından dolayı incelemek ve tüm ayrıntılara değinmek, açıkçası biraz zamanımızı alır. Bu yüzden tüm geçmiş ayrıntılarına değinmek istemedim. Öncelikle Huawei şirket hissesinin %64’ünün şu anda çalışanlarına ait olduğunu belirtmek gerekiyor. Yani tüm çalışanlar aslında kendilerine ait olan şirket için çalışıyorlar. Kendi şirketi için çalışan 170.000 kişinin bir şirketi geliştirmesi ve marka haline getirmesi kaçınılmaz bir durum. Öte yandan bu çalışanların belirledikleri bir vizyonları var! Bu vizyona bakarak şirketin markalaşma öyküsünü az çok tahmin edebilir herkes.

‘’Tamamı bağlı, akıllı bir dünya için; her kişiye ve organizasyona dijitali getirme, her şeyi ve herkesi tamamen birbirine bağlayarak dünyayı daha iyi bir hale getirebilir. Tüm insanlara teknolojiyi sunabilir, kararlı ve güvenli ağ

işlemlerini destekleyebilir ve tüm bunları yaparken çevreyi korumayı destekleyebiliriz.’’ Vizyonuyla hareket eden Huaweı, gerçek anlamda çalışmalarını bu vizyona göre şekillendirmiş. Çünkü kötü bir Çin ekonomisinde kurulup,

aşama aşama dünyanın en iyileri arasına girmek büyük bir çaba gerektiriyor. İlk olarak şunu söylemeliyim ki Huaweı markasının bu denli gelişmesi ve güçlenmesi reklamdan öte ‘İnovasyonla’ yapılmış bir durum. İnovasyon diyince akla ilk gelen şirketlerden biri Huaweı olmalıdır. Huaweı kuruluş tarihinden, günümüze kadar dünyaya bir çok ilk kazandırmayı başarmış. AR-GE çalışmalarına büyük bir önem vererek teknoloji dünyasının şekillenmesine katkıda bulunmuş, buda ister istemez Huawei’nin bir marka olmasının yolunu açmış. Yaptıkları bazı ilklere değinecek olursak:

-Dünyadaki ilk 3G telefonu.

 

-Dünyanın ilk bulut etkin telefonu.

-Dünyanın en hızlı dört çekirdekli akıllı telefonu.

-Dünyanın en ince akıllı telefonu.

-Dünyanın en geniş ekranlı telefonu ve ilk Windows phone 8 akıllı telefonu.

Gibi sadece telefon üretiminde bu ilklere imza atan Huaweı, yine telekomünikasyon bazında dünyayı birçok ilkle tanıştırmıştır. İşte bu denli ilklere imza atan ve inovosyonda çığır açan bir şirket markalaşma yolunda da emin adımlar atmış tabii ki. İnovasyon bir yana dursun, işin reklam ve pazarlama kısmına dönelim biz. Huaweı bu yenilikleri kazandırırken kendisini ve felsefesini insanlara aktarması gerekiyordu, bu da tabii ki reklamla olacak bir durum. Huawei’nin reklamda altın çağı, akıllı telefonla birlikte başlıyor. Her ülkede spor ve festival sponsorlukları, yaratıcı reklam filmleri ve sosyal sorumluluk projelerine çok önem veren marka; 2016 yılında dünyaca ünlü futbolcu Lionel Messi’yi marka elçisi olarak seçmiştir, artık reklama ayırdığı bütçe ve verdiği önemi varın siz düşünün. Tarihten bu yana her yeni ürününün lansmanlarını Dünyanın önemli merkezlerinde(Paris, Milano, New York v.b) yapan Huaweı bu şekilde tüm teknoloji meraklılarına adını duyurmuştur. Her teknoloji fuarında, bir yenilikle

insanların ve basının karşısına çıkması ve tüm teknoloji severleri heyecanlandıran ürünler sunması, insanlarda Huaweı’yi bilinir kılmıştır. Özellikle dünya basınının Huaweı’nin çılgın ürünlerine genişçe yer

vermesi tüm insanlara markayı sevdirmiştir. Tabii sadece basın ve lansmanlarla yetinmiyor Huaweı; hizmet verdiği çoğu ülkenin büyük spor takımlarıyla sponsorluk anlaşmaları yaparak markasının her kesimce bilinmesine olanak sağlamıştır. Ülkemizde de Galatasaray, Türk Telekom Basketbol takımı gibi büyük takımlarla sponsorluk anlaşması yapmıştır. Sponsorluklar dışında sosyal sorumluluk projelerine çok önem veren marka; genç mühendis adaylarına çeşitli fırsatlar sunarak gelişimlerine destek sağlayan projeler düzenlemekte, daha yaşanılabilir dünya için çeşitli dünya sorunlarıyla yakından ilgilenmekte, doğal afetlerde iletişim desteği sunmakta ve Çin kültürünün tanıtımı için çocuklara yönelik projeler yapmaktadır. Ülkemizde de; üniversitelilere yönelik ‘’ Geleceğin Tohumları’’ ve çocuklara yönelik ‘’Çin yaz kültür kamp’’ projesini düzenlemektedir.

İşte komplike bir pazarlama yöntemi yürüten Huaweı’nin tasarımları iyi, sağlam ve küresel rekabette güçlü ürünler de eklenince marka olabilmesi için her şey tamamlanmış oluyor. Tabii markasının devamlılığı için sürdürülebilir pazarlama yöntemlerine halen de güçlü bir şekilde devam etmekte.

STOLK

REKLAMLAR: Reklamlarında; havalı, ciddi ve karizmatik bir telefon olduğu kadar, eğlenceli de bir marka olduğunu göstermeye özen gösteren marka, hedef kitlesini de geniş tutmuştur. Reklamda çok faklı insanlar görebiliyoruz; genç, yaşlı, zengin, fakir, orta dereceli, kırsalda yaşayan, şehirde yaşayan herkese yer vermiştir. Karizmatik müzikler kullanarak insanların duygularına hitap etmiştir ve aynı zamanda dış ses kullanma ihtiyacı da hissetmeyen marka, telefonlarının somut özelliklerinden bahsederken bir yandan da duygulara hitap etmeyi unutmamıştır. Reklam yüzü Messiylede reklamlar çektiren marka; Ünlü ile özdeşleştirme yoluna da başvurmuştur.

Sosyal Medya:

Instagram: Huaweinin öncelikle bir çok hesabı var. Genel hesapları dışında, her ülke içinde farklı hesapları var. Genel hesaplarında; Genel projelerini tanıtıyorlar ve bu tanıtımları sıradan görsellerle değil de; eğlenceli, izlemesi zevkli videolar kullanarak yapıyorlar. Buda son derece dijitalde dikkat çekici oluyor. Müşterilerini ürünleriyle boğmayı tercih etmiyorlar, onlara zevkli, bilgilendirici videolarla ulaşmayı tercih ediyorlar. Buda takipçilerini daha aktif tutmada onlara yarar katıyor. 138K takipçileri olmasına karşın, videolarına en düşük 12K, en yüksek 700K görüntülenme oluyor. Takipçilerinin attıkları yorumlara geri dönüşler sağlayarak, onları önemsediklerini de hissettiriyorlar. Az sayıda Story atılıyor bu hesapta, atılan storyler de, atılan postların tanıtımı niteliğinde.

*Huaweı Next-İmage adlı bir instagram hesapları var. Bu hesapta da ürettikleri telefonlarla, müşterilerinin çektiği en iyi fotoğrafları paylaşıyorlar.

133K takipçileri olmasına karşın, ortalama 1.500 beğeni alıyor.

Huawei Mobile adlı bir hesapları daha var. En fazla takipçi sayısı bulunan hesap, bu hesap. Bu hesap teknolojik ürünlerinin tümüne yer veriyor. Profildeki yazıda hashtag verilmiş ve takipçilerinden bu hashtag altında çektikleri video ve fotoğrafları paylaşmaları beklenmiştir, paylaşım yapan takipçileri arasından seçtikleri kişileri lansmanlarına götürme fırsatı sunuyor.

Twitter: Huawei Türkiye hesabından sadece markasıyla ilgili haber ve bilgilendirmelere yer veriyor. Gönderilerin altına şikayetlerini yazan takipçilere cevap vermeyen markanın, Twitter’ı pek iyi kullandığı söylenemez. Burada 99.760K takipçisi olmasına karşın, ortalama 35 fav alabiliyor. Takipçileri geri dönüş alamadıklarını anlamış olmalı ki, pek mention atımıyorlar.

 

Marka İsmi ve Logosu: Huawei isminin Çince yazılışının ilk karakteri olan “华” harfi, çiçek anlamına geliyor ama

aynı zamanda Çin veya Çinli anlamlarına da geliyor. İkinci karakter olan “为” ise başarı anlamını taşıyor. Yani Huawei, “Çin’in başarısı” gibi bir anlama sahip. Şirketin logosundaki çiçek de ilk harften esinlenerek tasarlanmış.

Kaynak: Huawei web sitesi, Webtekno, ilkkimbuldu.com